Krótko dla przypomnienia
Wymienniki węglowodanowe wyliczamy z produktów węglowodanowych (artykuł Cukrzyca w praktyce – wyliczamy WW). Króciutko, dla przypomnienia:
1 WW to każde 10 gramów węglowodanów
Wymienniki białkowo-tłuszczowe z kolei wyliczamy z każdego produktu białkowo-tłuszczowego (artykuł Białkowo-tłuszczowe kalkulacje), a
1 WBT to każde 100 kcal z białka i tłuszczu
Kiedy mamy posiłek mieszany, w którym możemy oddzielnie wyliczyć WW i WBT, z produktu węglowodanowego wyliczamy WW, a z produktów białkowo-tłuszczowych – WBT. Konkretnie, dla przykładu: jedząc dwie kanapki z masłem i szynką, WW wyliczamy z chleba, a WBT z dodatków. Średnio jedna kromka chleba zwykłego (ok. 28 g według książeczki „Liczymy kalorie”) to 15 g węglowodanów. Jeśli więc jem dwie kromki, to pochłaniam 30 g węglowodanów, co oznacza, że w moim posiłku jest 3 WW. Jeśli chodzi o dodatki, to muszę sprawdzić, jak bardzo są one kaloryczne. Dwa porządne plastry szynki z indyka (60g) to około 60 kcal. Do tego dochodzi zaś 20 g masła, czyli – jedna płaska łyżka. Według wcześniej wymienionej książeczki, taka jedna łyżka masła to ok. 140 kcal. A 140 kcal (z masła) + 60 kcal (z szynki) = 200 kcal. Biorąc pod uwagę fakt, że 1 WBT to 100 kcal z białka i tłuszczu, 200 kcal łatwo mogę określić jako 2 WBT.
z: Źródło tekstu
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz